Szklanka i filiżanka. Rodzinne historie.

Szklanka i filiżanka. Rodzinne historie.
Zamek Cieszyn - 8.02.2014 - 9.03.2014

Kurator: Bogdan Kosak
Współpraca: Anita Bialic, Anna Kaleta
Projekt wystawy: Tomek Wójcik
Film animowany: Przemysław Liput /
zobacz film

Projekt współfinansowany przez Województwo Śląskie

Szklanka i filiżanka. Dwa (nie)zwyczajne naczynia. Zwyczajne, bo nieustannie z nich korzystamy. Niezwyczajne, bo ich kształt i forma ciągle się zmieniają, podobnie jak rytuały związane z ich wykorzystaniem…

Wybrałyśmy szklankę i filiżankę na temat naszego projektu, bo nie tylko towarzyszą nam niezmiennie. przez całe życie, ale, jak żadne inne przedmioty, obrazują zmiany socjologiczne i kulturowe zachodzące w społeczeństwie. Dokumentują też zmiany zachodzące we współczesnym wzornictwie.  
 
Szklanki i filiżanki, prezentowane na wystawie w Zamku Cieszyn,  ukazują  wyraźnie wpływ polskiej tradycji i kultury na projektowanie. A także związki zachodzące pomiędzy przedmiotem, a użytkownikiem. Obrazują jednocześnie, jak wielkie oddziaływanie na wzornictwo mogą mieć jego odbiorcy.
Anita Bialic

Przechowywane w naszych domach od kilku pokoleń, pamiętają wiele rodzinnych spotkań…
 
Szklanki i filiżanki są nam bliskie, bo bliskie były ich związki z ludźmi, o których chcemy pamiętać. Te, wybrane na wystawę, prezentują dorobek projektantów, od lat 20. XX wieku do pierwszej dekady wieku XXI. Dokumentują także wpływ kultury picia kawy
i herbaty na produkcję szklanek i filiżanek.
 
Przyjęte granice czasowe to szczególny okres przenikania wzorców ze wschodu i zachodu, oddziaływujących na rodzaj naczynia, jego wielkość i kształt, a także na sposób przygotowania wybranego napoju.


Bogdan Kosak